Porodica
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 11

ОПШТА ДЕФИНИЦИЈА ПОРОДИЦЕ
У одређивању општег појма породице треба поћи од најшире константације да породица почива на биолошким, био-социјалним и економским основама. У току свог историјског развоја породица је, поред ова четири, имала и низ других више-мање значајних обележја. Потпуна дефиниција породице гласи: „Породица је у садржинском, структурном и формалном погледу историјски променљива друштвена група чија су универзална обележја:
a) да почива на хетеросексуалним везама, помоћу којих мушкарци и жене задовољавају природне, полне и друге (духовне, моралне и естетске) потребе и обезбеђују продукцију друштва рађање потомства (биолошке основе породице)
b) да обезбеђује и развија социјалне и индивидуалне (моралне и психичке) особине личности (социјалне основе породице);
c) да обезбеђује обављање одређених економских (производно-потрошних или само потрошних) делатности у оквиру породице (економске основе породице)".
Ова дефиниција индиректно наводи историјску променљивост породице као једну од љених основних обележја, али она наводи и да поред тих променњивих постоје и извесна основа, непроменљива својства породице.
БИЛОШКЕ ОСНОВЕ ПОРОДИЦЕ
Ово обележје указује да породица почива на биолошким основама (полни односи и биолошка репродукција-рађање). Биолошки карктер породице је једно од њених најбитнијх својстава. Она се састоји из две врсте односа: полних и репродуктивних и оба имају подједнак значај за породицу. Међутим, код овог правила, да породица почива на полним везама, постоје извесна одступања. То су специфични случајеви који су у пракси све чешћи:
a) кад су полни односи искључени због постојања неке сметње која лежи у самој природи брачних другова, и ако је породица потпуна (полна немоћ фригидност жене, полна неспособност због стерилности и сл.);
b) случајеви непотпуних породица или породица у којима је сродство засновано правним путем (само један родитељ трајно живи са децом, усвојилац и усвојеник сачињавају породицу).
Што се тиче репродукције (рађања), она је још од настанка породице била везана за породицу као друштвену групу чији је то један од основних циљева и задатака. Дете се рађа или у породици или његовим рађањем настаје породица и ако она до тада није постојала. Међутим, рађањем не мора увек да настане породица (ако ванбрачна мајка умре на порођају или ако ванбрачна мајка одбаци дете по рођењу). Из свега овога следи да рађање није увек везано за породицу, као што се полни односи не морају одвијати у породици, већ изван ње, тако се и рађање не мора увек одвијати у породици.
БИО-СОЦИЈАЛНЕ (СРОДНИЧКЕ) ОСНОВЕ ПОРОДИЦЕ
Биосоцијалне основе односе се на сродничке везе у породици. Најважнији облик сродства је крвно, природно (биолошко сродство). Међутим, оно није једини облик сродства и у историји није увек имао исти степен уважавања (матрилинеарно, патрилинеарно, билатерално), из чега произилази да сродство, чак и када је природно, не мора увек означавати друштвени однос. У Риму чак ни рођено дете није сматрано сродником оца док га он није званично, по одређеном поступку, признао за своје. Исто тако, ванбрачна деца, чије материнство или очинство није утврђено, нису ни у каквом социјалном сродству са својим оцем или мајком и ако између њих постоји крвна веза. Због свега овога, сродство је у свим друштвима, првенствено друштвени однос.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!